Microsoft Azure ve Google Firebase

1- Microsoft Azure

Uygulama geliştiricileri için yönetilen bulut veritabanı

Uygulama oluşturma ve uygulamaların bakımını yapma işlemlerinin daha kolay ve daha verimli şekilde yapılmasını sağlayın. Uygulama düzenlerini öğrenerek performansı, güvenilirliği ve veri korumasını en üst düzeye çıkaran yerleşik zekası ile SQL Veritabanı, geliştiriciler için tasarlanmış bir bulut veritabanı hizmetidir.

SQL Veritabanı, ihtiyaçlarınıza uyum sağlamayı öğrenir

Uygulamanızla dinamik olarak öğrenin ve uyum sağlayın

Uygulamanız çalışırken SQL veritabanı, benzersiz uygulama desenlerinizi sürekli olarak öğrenir, performansı gereksinimlere uyum sağlayacak şekilde ayarlar, güvenilirliği ve veri korumasını otomatik olarak geliştirir. Böylece size, uygulamanıza odaklanma özgürlüğü sunar.

 

 

Azure’un sunduğu hizmet olarak veritabanı ile kapalı kalma süresi olmadan çalışın

Uygulamanızı kullanıma kapatmadan, hareket halindeyken performansı ölçeklendirin

Uygulamanıza yönelik talep, birkaç cihaz ve müşteriden milyonlarca cihaz ve müşteriye yükseldiğinde, SQL Veritabanı sizinle birlikte, hareket halindeyken ve uygulamanın kapalı kalma süresi olmadan ölçeklendirilebilir.

 

Azure bulut veritabanı ile çok kiracılı uygulamalar oluşturun

Çok kiracılı uygulamaları müşteri yalıtımıyla verimli bir şekilde oluşturun

Bir SaaS uygulaması geliştiricisiyseniz ve birden çok müşteriye hizmet sunan çok kiracılı bir uygulama yazıyorsanız, müşteri performansı, yönetim ve güvenlik seçenekleri arasında sık sık tercih değişikliği yapmanız gerekir. SaaS platformu olarak SQL Veritabanı kullandığınızda, hiçbirinden ödün vermek zorunda kalmazsınız. SQL Veritabanı, çok kiracılı uygulamaları yönetmenize, izlemenize ve müşteri başına tek veritabanı sistemiyle sunulan yalıtım avantajlarını elde etmenize yardımcı olur.

 

SQL Veritabanı ile istediğiniz platformda ya da dil ile çalışın

Tercih ettiğiniz geliştirme ortamında çalışın

SQL Veritabanı size, en iyi yaptığınız işe; mükemmel uygulamalar oluşturmaya odaklanma seçeneği sunar. Uygulamanızı geliştirin, istediğiniz araçlar ve platformlar ile SQL Veritabanına bağlanın ve işinizin gerektirdiği hız ve verimlilikle uygulamayı teslim edin.

 

 

SQL Veritabanı, güvenlik ve veri koruması sağlamaya yardımcı olur

Uygulama verilerinizin korunmasına yardımcı olun

SQL Veritabanı, yerleşik koruma ve güvenlik özellikleriyle bulutta gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olur. Fiziksel güvenlik ve çalışma güvenliği sunan Azure SQL Veritabanı, en katı düzenlemelere uyum sağlama konusunda size yardımcı olur.

 

2-Google Firebase

Firebase : JSON verilerimizi uzak bir sunucuda gerçek zamanlı olarak depolayabildiğimiz, bulut (Cloud) tabanlı bir platformdur.

Yeni keşfettiğim ve aslında yeni olan bir teknoloji olan firebase , google bu hizmet sayesinde bulutta realtime database tutmamızı sağlıyor ve geliştirilen yazılım projelerinde backend kısmında bize büyük kolaylıklar sağlıyor . Mesajlaşma uygulaması yapmak istediğimizde yada mobil uygulamalarda push notification göndermek istediğimizde ve benzeri bir çok şeyde ihtiyacımızı karşılıyor ve verileri JSON yapısında tutttuğu için çok hızlı çalışıyor çok hızlı çalışıyor. Firebase’in servisleri iOS, Android ve web uygulamaların birbiriyle senkronize olarak çalışmasını kolaylaştırıyor.

Firebase nedir? Avantajları nelerdir?

Verilerinizin ve çapraz platform uygulamalarınızın yönetimi kolaylaşıyor.

 

Google tarafından yeni özelliklerin eklenmesiyle gelişen Firebase, bütün bu ihtiyaçları karşılayabilme iddiasında ücretsiz kullanım da sunan bir platform. Herhangi bir platformda uygulama geliştirmeye bir sebeple başlayıp daha sonra bir kontrol paneli ve her durumda ulaşılabilir kullanıcı veri deposuna ihtiyacınız olduğunu hemen hissetmişsinizdir. Günümüzde uygulamalar platform farketmeksizin aynı veriye her cihazdan erişmek istiyor. Uygulaması, birçok kullanıcı tarafından yüklenen geliştiricilerin de kayıt – oturum bilgilerini tutma, uygulamaların kullanım verilerini analiz etme, yeni duyurular yapmak için aynı zamanda kullanıcıya bildirim gönderme, uygulamayı test etme gibi işlemleri rahatlıkla yönetebileceği bir yönetim paneli gerekiyor. İşte Google tarafından yeni özelliklerin eklenmesiyle sürekli kendini geliştiren Firebase, bütün bu ihtiyaçları karşılayabilmek için uygulama geliştiricilerine ücretsiz kullanım da sunan bir platformdur.

 

Move fast

Firebase is a mobile platform that helps you quickly develop high-quality apps, grow your user base, and earn more money. Firebase is made up of complementary features that you can mix-and-match to fit your needs.

Kaynakça :

https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/sql-database/

https://firebase.google.com/

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/

Bilal MASKAN