ggj2

Global Game Jam Nedir ?

Global Game Jam (GGJ) IGDA (International Game Developers Association) Eğitim Grubu tarafından yönlendirmesi yapılan, dünyanın çeşitli bölgelerinde 48 saat içinde gerçekleştirilen en büyük açık kaynaklı oyun geliştirme etkinliğidir. Bu etkinliği sadece oyun geliştirilmeye adanmış bir hackatron olarak düşünebilirsiniz. Amacımız oyun geliştirmek ve öğrenmek. Bir yarış olmasına rağmen Global Game Jam bir yarışma değildir.GGJ, çevrenizdeki yetenekli kişileri bir araya getiren bir etkinliktir. Yeteneklerinizin sınırlarını keşfedebileceğiniz ve alışılagelmiş çalışma yöntemlerinize meydan okuyabileceğiniz eşi bulunmaz bir fırsattır.

konmuyaKatılımcılar tüm dünyadaki diğer geliştiricilerle eş zamanlı olarak çalışmaktadır; tüm katılımcılar ortak bir tema üzerine yoğunlaşır ve 48 saat içinde oyunlarını geliştirirler.  Daha önceki Game Jam’lerde geliştirilen pek çok oyun daha sonra bütünüyle tamamlanmış oyunlara dönüşmüştür. GGJ açık kaynaktır, donanım ve yazılım bağımsızdır ve tüm projeler Creative Commons lisansı altındadır. Tüm katılımcıları mantık çerçevesinde sınırlarını zorlamaya ve yeni fikirler bulmaya teşvik edilmektedir.

Takım olarak mı katılmalıyım?

Takım olarak katılırsanız çok daha iyi olur. (Arkadaşlarınızı ikna edin :) ) Lakin bir takım kuramadınız ve tek olarak çıktınız geldiniz. Hiç önemli değil. Etkinlik alanında sizin gibi tek gelen birçok kişi olacaktır. Onlarla tanışıp, bir takım olup güzel işler çıkarabilirsiniz.


konya GGJ Konya hakkında

Geçen sen Konya da ilk kez GGJ düzenlendi. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği organizatörlüğünde yapılan bu etkinlik Türkiye de oldukça ses getirdi. Bu yıl alanında Türkiye de ilk ve tek olma özelliği taşıyan S.Ü. Dijital Oyun Geliştiricileri Topluluğu (DOGET) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

 

konyauykuHer şey güzelde ben nerede uyuyacağım?(GGJ-KONYA)

Aslında böyle etkinliklerde geliştiriciler çoğu zaman sandalyesinde uyuya kalıyor ve bizim fotoğrafçımız için çok güzel pozlar çıkıyor. Lakin ben böyle rahat edemem uzanıp yatmak gerekir diyenlerdenseniz, sizin için de güzelce uyumanızı sağlayacak yerimizi de ayarladık.

 

konyayemekNe yiyip ne içeceğiz?

Tüm yemek ihtiyaçlarınız GGJ KONYA organizasyon ekibi tarafından karşılanacak. Aç karnına güzel oyunların çıkmayacağını bildiğimizden, sizi hiç aç bırakmayacağımıza emin olabilirsiniz. 3 öğün boyunca yemeğiniz siz farketmeden güzelce hazırlanmış ve size servis edilmek üzere bekliyor olacak. Ayrıca 24 saat boyunca kesintisiz kuru pasta, çay, kahve, soğuk içecekler siz değerli geliştiricileri servis edilecek.


 

Dünyanın bir çok yerinde düzenlenen GGJ 2016 Türkiye’de 5 ilde yapılmaktadır. Bu iller: İstanbul , Ankara , İzmir Konya ve Malatya. Ben bu etkinliğe Konya da katılacağım ve ilk defa katılacak olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum .Amacımız dolu dolu eğlenceli bir 48  saat geçirmek Etkinliğe katıldıktan sonra tecrübelerimi bir blog yazımda paylaşacağım.

Kaynak: GGJ KONYA globalgamejam.org

Yönetim Bilişim Uzmanı | Bilal Maskan