ybsuzmaniYönetim Bilişim uzmanının en önemli görevleri bilgilerin bir bütün olarak toplanması ve sunulmasıdır. Bunları tamamlayabilmek içinde gerekli alt yapı ve sitemi sağlamak ve bilişim iş gücünü de belirlemektir. Peki MIS kelimesinde bulunan information dediğimiz şey nedir?

Information, bilginin işlenmiş halidir. Yönetim Bilişim Uzmanına bilginin işlenmiş haline giden yolda düşen bazı görevler vardır. Gerekli yazılımın ne olduğunu belirlemek, gerektiğinde ağı kurmak, sistemi belirlemek, teknolojideki gelişimi izleyerek bilişim sistemini güncellemek, hedefe ulaşmak için kısa ve uzun süreli planlar yapmak.

Yönetim Bilişim Uzmanı Olmak:

Yönetim Bilişim Uzmanı olmak için matematiksel düşünme yeteneği ve bilgisayara ilgi duymak gibi temel bir kaç gereksinime sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca iyi bir bilişim uzmanının planlama gibi bir yeteneği de olmalıdır.

Bölüme aynı zamanda işletme enformatiği, bilişim teknolojisi bölümü, işletme bilişim sistemleri gibi isimler de verilmektedir. MIS tam anlamıyla gelecek vaat eden bir bölümdür.

Mezun Olanlar Hangi Ünvanı Alırlar?

Yönetim Bilişim Uzmanı, web yazılım uzmanı, yazılım uzmanı, Sistem uzmanı, proje yöneticisi ayrıca bilişim bir umman olduğu için istediğiniz bilgisayarla ilgili her bölüme kayabilmek mümkündür, web tasarımı ,seo gibi…

Bir bilişim uzmanı proje yönetimini çok iyi bilmelidir ve bunların gerektirdiği programları kullanabilmelidir.

kaynak : http://ybs.bartin.edu.tr

Yönetim Bilişim Uzmanı | Bilal Maskan